Fazeris valmistatud šokolaadide võlujõu tagab hoolikas käsitsitöö, mis algab toorainete valimisest ja lõpeb kinkekarpide valmistamisega. Terviklik elamus ei sünni iseenesest – šokolaadimeister vabastab igasse kompvekki kristalliseeruva väe.

Kõikide meelte kütkestamine üheainsa väikese kompvekiga on omaette kunst ja Sini Räisaneni kirg. See pagar-kondiitriks õppinud noor spetsialist on Fazeri erikompvekkide osakonnas töötanud juba tubli aasta aega. Ta kuulub väikesesse töörühma, mis on spetsialiseerunud Fazeri käsitsi valmistatavatele kommidele. Ehkki masinad on abiks siingi, sünnivad nende taiesed enamjaolt käsitööna. Töö tehakse algusest lõpuni hoole, professionaalsuse ja armastusega. 

Maitsete juured

Šokolaadile annab ainulaadse maitse kakaomass. Šokolaadi „kanguse“ määrab kakaosisalduse protsent ja iga kompveki eripära selle täidis. Kompvekiosakonnas algab tööpäev just kommide südame – täidise – valmistamisest.

Täiusliku maitse aluseks on õiged toorained. Koor, või, šokolaad ja alkoholid on siinkohal vaid mõned näited täidiste maitsenüanssidest. Räisanen loetleb veelgi maitseid, mida õhukestesse šokolaadikestadesse koondada saab: šampanja, viski, mokakohv, Maraschino liköör ja brüleekreem. Uute maitsete loomine on järjepidev protsess, mille ainsaks piiriks on loovus.

Šokolaad pakub naudingut kõikidele meeltele

Hea šokolaad ei valmi uisapäisa. Hea šokolaad on midagi enamat kui üksnes maitseelamus, sest tõeline kunstiteos kõnetab kõiki me meeli.

Šokolaadinauding algab toote välisest vaatlusest. Šokolaad peab olema ilus vaatepilt ja selle pind peab läikima. Atraktiivne välimus on šokolaadi imetabase võlujõu lahutamatu osa ja annab aimu tootesse kätketud maitsetest. Šokolaadikompvekke kaunistatakse käsitsi – pähklite, kakaovõist valmistatud vormide, kirjatähtede ja kujundite õige sobitamine on oskusi proovile panev väljakutse proffidelegi.

VÄLIMUSE KÕRVAL ON ŠOKOLAADI VÕLUJÕU LAHUTAMATUKS OSAKS KA TARBIJA HAISTMISMEELE LUMMAMINE KAS SIIS PIIMAŠOKOLAADI PEHME VÕI TUMEDA ŠOKOLAADI INTENSIIVSEMA AROOMIGA.


Lõpuks paljastab šokolaadimaiuse tõelise eripära selle maitsmine. Räisänen mainib maitseelamusele eelnevat tunnet suus. See on tunne, mille šokolaad tekitab suus naksatades enne, kui jõuab vallutada maitsmisnäsad. Šokolaadi degusteerides tuleb erilist tähelepanu pöörata selle ühtlasele struktuurile. Kvaliteetses šokolaadis ei ole rasva- ja/või suhkrukristalle ning täiuslik suutäis on harmooniline, pehme ja sile. Magus, intensiivne, pehme, mahe, vanilje- ja röstimaiguline – need on näited maitsetest, mida see, kes otsib, võib leida igast šokolaadiampsust.

Maiuspala igasse eluhetke

Nii nagu parfüümide puhul, on igaühele meist igaks olukorraks ja igasse hetke olemas ka oma šokolaad. Šokolaadi maitse on paljude muutujate summa, mis tuleb kõige paremini esile vaid õigetes oludes. Nendeks oludeks võivad olla näiteks täiusliku söömaaja lõpetuseks küpsetatud šokolaadikook, väikese magusa vahepalana töö juures hammustatud šokolaaditahvlitükike või korraliku veini, magustoidunapsi või kohvi kõrvale söödud erilised šokolaadikompvekid.

Räisänen rõhutab siiski eriliselt üht aspekti. „Hea seltskond. Kõige paremini maitseb šokolaad heas seltskonnas!“ nendib šokolaadiekspert.

Šokolaad kõneleb

Parfüüm kõneleb oma kasutajast haistmismeele kaudu saadud vihjete abil. Samamoodi annab oma austaja kohta peeni vihjeid šokolaad.

Tume šokolaad sobib sellele, kes ihkab hellitusi ja tugevaid elamusi, piima- ja valge šokolaad aga maiasmokale. Aasta-aastalt vahelduvad maitsed ja šokolaadikombinatsioonid on meelepärased neile, kes otsivad sageli ja julgesti uusi maitseid. Šokolaadi kasutusala on lai ning see vallutab ikka ja jälle tarbijate südamed. Šokolaadist pole võimalik tüdineda, kuna see üllatab, pakub maitsenaudinguid ja kütkestab iga kord, iga suutäiega.

Šokolaad sütitab tundeid

Mis see siis on, mis sütitas šokolaadimeistri kire?

Juureldes oma šokolaadiideaali üle, jõuab Räisänen ikka ja jälle tagasi šokolaadi südame ehk ehtsate maitsete juurde. Lõpptoote edu aluseks on tööprotsessi asjatundlikkus algusest lõpuni – toorainete valimisest, katsetustest ja hoolikast teostusest ehk retseptist kuni pilkupüüdva karbini. Šokolaadi sajanditepikkune kütkestav vägi põhineb selle tekitatavatel emotsioonidel, mis talletuvad mällu kõikide meelte kaudu.

Šokolaad pole söögikraam selles mõttes, mis „päris“ toidud, kuna on valmistatud eelkõige rõõmu ja naudingut pakkuma. Räisänen märgib, et šokolaadide valmistamine on midagi palju enamat kui üksnes kompvekid. Austus šokolaadi vastu rajaneb kutseoskuste tähtsuse mõistmisel – inimesed teavad, et mis tahes šokolaaditoode on tehtud südamega.

Igas kompvekiosakonnast väljuvas kinkepakikeses sisaldub pisike maitsev kunstiteos.