Šokolaadi armastavad paljud, kuid mida šokolaadisõbrad oma armastuse objektist õieti teavad? Panime kokku teabelehe väikestest ja suurtest tarkustest šokolaadi kohta. Loe läbi, õpi pähe ja raba teisi oma šokolaadialaste teadmistega!

Mis on šokolaadi peamised toorained?

Šokolaadi peamised toorained on kakao, kakaomass, kakaovõi ja kakaopulber, toorpiim/piimapulber ja suhkur. Ja maitsestada võib šokolaadi peaaegu millega iganes.

Kuidas šokolaadi valmistatakse?

Šokolaadi valmistamise protsess koosneb järgmistest etappidest:

  • toorainete segamine omavahel;
  • valtsimine ehk peenestamine – see mõjutab muu hulgas toote sulavust suus;
  • konšeerimine ehk šokolaadimassi segamine spetsiaalsetes mahutites. Selle protsessiga „ergutatakse“ šokolaadis sisalduvaid maitseaineid ning antakse lõplik lihv toote sulavusele;
  • säilitamine soojas – šokolaadi valmistatakse ja töödeldakse alati soojas ja voolavas olekus;
  • tempereerimine (vt järgmiseid vastuseid);
  • vormimine ehk valamine spetsiaalsetesse vormidesse, milles šokolaad saab soovitud kuju. Šokolaadi võib ka glaseerida (nt Dumle, millel on iirisetäidis);
  • jahutamine – alles nüüd on šokolaad saanud lõpliku kuju ning see jahutatakse toatemperatuurini;
  • pakendamine – pakend säilitab šokolaadi hõrku aroomi.

Mida kujutab endast šokolaadi tempereerimine?

Tempereerimine tähendab termotöötlust, mille abil parandatakse šokolaadi kvaliteeti. Tempereerimine aitab mitmel viisil tagada šokolaadi pikaajalise kvaliteedi ja seda kaitsta ning annab šokolaadile ka õige läike.

Kas šokolaadi saab ka ise kodus teha?

Selleks, et šokolaadi toorainetest valmiks suus sulav pehme toode, on tarvis spetsiaalselt šokolaadi valmistamiseks mõeldud masinaid nagu valtsid ja konšeerimisseadmed. Tooršokolaadi saab küll kodus ise valmistada.

Milliseid šokolaadiliike olemas on?

Levinuimad on tume ja valge šokolaad ning piimašokolaad. Tume šokolaad peab sisaldama vähemalt 35% kakaod. Siinkohal on silmas peetud kõiki kakaopõhiseid komponente, st kakaomassi, kakaopulbrit ja kakaovõid kokku. Piimašokolaadi kakaosisaldus peab olema vähemalt 25%. Valge šokolaad erineb eelnimetatuist selle poolest, et selles pole kakaomassi ega -pulbrit üldse – kakaomaitse annavad kakaovõi, piim ja maitseained. ELis jälgitakse šokolaadi puudutavaid õigusakte hoolikalt. Šokolaadipralinee (kompveki) ja täidisega šokolaadi kohta on seadustes kindlad määratlused.

Kuidas šokolaadi säilitatakse?

Kõige paremini säilib šokolaad kuivas ja jahedas (16-20 °C juures). Ära hoia šokolaadi külmas – see pole külmikus hoitav toode. Šokolaad olgu pakitud õhukindlalt, soovitatavalt originaalpakendis, et see võõraid maitseid ja lõhnu endasse ei võtaks. Šokolaadipakenditel on alati ka „parim enne“ kuupäevamärge.

Mida kujutab endast šokolaadi pinnale tekkinud hall kiht? Kas sellist šokolaadi võib ikkagi süüa või on see riknenud?

Kui šokolaadi liiga soojas hoida, muutub selle väljanägemine ja pinnale võib koguneda rasvakristalle. See ongi nähtav šokolaadile tekkiva hallika kihina. Šokolaad on „tundlik“ toode ja külmik ei ole selle jaoks õige koht. Külmkapis säilitamine võib muuta šokolaadi värvust.

Millised riigid on suurimad kakaotootjad?

70 protsenti kakaoistandustest asub Lääne-Aafrikas. Suurimad kakaoriigid on Elevandiluurannik, Ghana ja Indoneesia. Kokku on maailmas umbes 5 miljonit kakaokasvatajat. Enamasti on tegemist väikeste, mõnehektariliste pereistandustega.

KUI PALJU EESTIS IGAL AASTAL ŠOKOLAADI SÜÜAKSE?

KESKMISELT UMBES KUUS KILOGRAMMI INIMESE KOHTA.

Kas inimene võib olla šokolaadi vastu allergiline?

Piimašokolaadis on piimaallergeene. Šokolaadis võib leiduda ka allergeene sisaldavaid maitseaineid nagu pähklid või nisujäätmed.

Millest tuleneb šokolaadi kui romantilise toiduaine maine?

Räägitakse, et juba Casanova hoidis end vormis iga päev ohtralt kakaod juues. Maiade kultuuris tarbiti kakaod pidulike rituaalide ajal ja ka nn „pulmajoogina“.

Kust on pärit Fazeri šokolaadis kasutatav kakao? 

Fazer valmistab šokolaadi Euroopa tarnijailt ostetud kakaotoodetest: kakaomassist, kakaovõist ja kakaopulbrist. 1/4 Fazeri ostetud kakaost on pärit Ecuadorist ja 3/4 Lääne-Aafrikast. Just Ecuadorist imporditud kakaomassil on olulisim roll Fazeri Sinise šokolaadi maitse loomises. 

Kui suur on Fazeri šokolaadide kakaosisaldus? 

Fazeri piimašokolaadis on kakaod vähemalt 30% ja tumedas šokolaadis 45-70%. Kakaoprotsent on kirjas meie toodete koostisosade loetelus. Populaarseim šokolaad Eestis on Fazeri Kollane (tervete metsapähklitega), milles on kakaod üle 30 protsendi. Uue Fazer Pure Dark šokolaadid sisaldavad kõik kakaod 70 protsenti. 

Kas küpsetamisel võib kasutada ükskõik millist Fazeri šokolaadi? 

Põhimõtteliselt võib küll. Samas oleme välja töötanud sellised küpsetusšokolaadid, mille abil on šokolaadi lihtsam käsitsi töödelda (nt šokolaadikaunistuste tegemisel ja šokolaadi sulatamisel). Küpsetusšokolaadiga tagad küpsetamisel siiski parima lõpptulemuse, kuna šokolaad on õrna koostisega toode. 

Miks on šokolaaditahvlitel kirjas „Võib sisaldada väheses koguses sarapuupähklit ja maapähklit“? 

See info on mõeldud neile, kellel on pähklite vastu allergia. Erinevaid šokolaaditahvleid valmistatakse meie tehases ühel ja samal tootmisliinil, mistõttu on võimalik, et šokolaadisordi vahetamisel satuvad mõned pähkliraasud ka pähklivabasse tootesse. 

Kas šokolaad sisaldab ka soola? 

Fazeri piimašokolaadi lisatakse aroomide tugevdamiseks pisut naatriumkloriidi (keedusoola). Fazeri heledasse piimašokolaadi keedusoola ei lisata. 

Kas liköörikompvekid sisaldavad alkoholi?

Liköörikommides on alkoholi 2,8 kaaluprotsenti – st 100 g toodet sisaldab 2,8 g alkoholi. Kui toiduaine alkoholisisaldus ületab 1,8 kaaluprotsenti, peab see olema koostisainete loetelus ära märgitud.

Kas šokolaadis on kofeiini võid muid ergutavaid koostisaineid?

Šokolaad toob argipäeva virgutava naudinguhetke ja sobib kas või ringi rännates reisimoonaks. Väike nauding ergutab vaimu juba iseenesest.