Teraviljatooted koos aed-, köögi- ja puuviljadega on tervisliku toitumise aluseks. Teraviljatooteid tuleks tarbida iga päev 6-9 annust ja vähemalt pooled neist peaksid olema täisteratooted. Täisteraviljast valmistatud leib sisaldab olulisi kiudaineid ning palju vitamiine, mineraale ja muid tervislikke aineid.

Täisteratoodetega kiudainepuuduse vastu
Iga inimene peaks saama toidust vähemalt 25-35 grammi kiudaineid päevas.* Viljateras sisalduvad kiudained kiirendavad toidu liikumist läbi seedekulgla ja aitavad seega soolestikku tervena hoida. Rukkileivas on kiudaineid palju ja on leitud, et rukkikiud tõhustab seedimist. Hea seedimine hõlbustab igaühe elu, kuid kahjuks kannatavad paljud siiski seedehäirete all. Teaduslike uurimuste põhjal saab seedeelundite talitlust parandada, süües regulaarselt palju kiudaineid sisaldavat rukkileiba. Täisteravili, aed- ja puuviljad ning marjad sisaldavad rohkesti tervislikke kiude. Täisteravilja tervisele kasuliku toime saladus peitub selles, et kogu viljatera on kasutusel just sellisena, nagu loodus selle on loonud. Selles on kõik väärtuslik alles!

Süsivesikute kvaliteet on määrav
Süsivesikud on meie organismi peamine toiteallikas ja kuuluvad lahutamatult mitmekülgsesse toiduvalikusse. Tervisele on kõige kasulikum tagada oma toidus nn heade süsivesikute olemasolu. Neid leidub rohkesti kiudaineid, vitamiine ja mineraale sisaldavates toiduainetes nagu täisteraviljad ja aedviljad. Süsivesikud võib jaotada nn headeks ja halbadeks vastavalt sellele, millises tootes nad sisalduvad. Suhkru- ja tärkliserikkad tooted, milles ei ole kuigi palju kaitsva toimega toitaineid, on nn halvad süsivesikuallikad ja neid tuleks tarbida mõõdukalt. Soovitatavaimad süsivesikuallikad on palju kiudaineid ja nn häid süsivesikuid sisaldavad tooted nagu marjad, puuviljad ja täisteraviljatooted, mis on ka muus osas hea toiteväärtusega. Peale kiudainete saab neist vitamiine, mineraale ja muid kasulikke toitaineid. Kiud on ka head süsivesikud, ehkki ei imendu organismi.

Rohkem infot täistera tervislikkusest leiad Taistera.ee

*) Põhjamaade toitumissoovitused 2012, Finravinto 2012