Moodsad lastepeod ei pruugi tähendada vanematele üksnes stressi ja närvesöövat kantseldamist – pühitseda saavad ka emad-isad.

Tänapäeval korraldatakse lastepidusid varasemate aegadega võrreldes rohkem ja suuremalt. On nimepäevad, tüdrukute- ja poistepeod, sünnipäevad, mängudepäevad... Erinevus vanema ajaga seisneb selles, et lõbutsemine pole enam ette nähtud ainult ja üksnes lastele, vaid ka nende vanematel on „luba“ pidu nautida.

Lastele ja nende vanematele mõeldud ühispidude korraldamisel on mõtlemisainet üksjagu. Kuidas luua raamid, milles lastel oleks piisavalt tegevust ja vanematel aega ka muuks kui järelevaatajarolliks? Või kuidas valida lauale road, mida lastel oleks lihtne end ära mäkerdamata süüa ja mis oleksid samas meelepärased ka täiskasvanutele? Aga kui pere argiaskeldused võtavad kogu aja ning külaliste kostitamise kavandamiseks ja köögis higistamiseks ei ole lihtsalt mahti?

Järgnevalt mõningaid näpunäiteid, kuidas mitte lasta toidumuredel takistada peo õnnestumist.

Tee asi enda jaoks lihtsaks

Lõppude lõpuks pole ju vanemate ja laste maitse-eelistused nii väga erinevad, eriti kui tegemist on magusroogadega. Hea menüü kavandamine pole raketiteadus ja lihtne põhimõte on pakkuda seda, mis maitseb nii sulle endale kui ka su lastele. Vältida tuleks üksnes vürtsikaid ja eksootilisi toiduaineid.

Parimad toidud on hõlpsasti söödavad ja vähe määrivad. See, et süüa oleks lihtne, on tähtis ka lapsevanematele, kuna laste peol on täielikult söömisele keskendumine üsna keeruline, kui mitte võimatu.

PEOSTRESSILE KALDUVA LAPSEVANEMA PÄÄSTERÕNGAKS ON VALMIS JA POOLVALMIS TOIDUD – NING MUIDUGI SÕBRAD.

Mitte ainult magusat

Kõik lapsed ootavad peol alati ka torti. Või kui mitte päris torti, siis vähemalt midagi sellist, mida argipäeval kodus ei pakuta. Samas ei tohi magustoitude kõrval soolaseid hõrgutisi unustada! Sa ei pea kõike ise kokkama – valmis küpsetiste „ülesvuntsimine“ aitab säästa aega ja närve.

Korralda pidusöök külaliste toodud kraamist

Neile, kes kalduvad pidude puhul stressi langema, on päästerõngaks valmis- ja pooltooted ning muidugi sõbrad. Peolaua kokkupanemine kraamist, mille külalised on kodust kaasa toonud, on kergendus tööde ja toimetustega hõivatud isale või emale ning lõbus peopidamismoodus kellele tahes. Kes siis ei tahaks maitsta kaaslaste pakutavaid üllatusi ning saada osa sõprade kokakunstist. Külakostiks sobivad eelkõige transportimisel ja eri temperatuuridel hästi oma struktuuri ja maitset säilitavad toidud nagu soolased pirukad, ahjupasteedid ja näiteks ka juustukook.

Paku lastele tegevust

Lastele meeldivad peod, kus on huvitavat tegevust ja sõpru. Korralda oma lapskülalistele piisavalt põnevaid tegevusi ja ettevõtmisi, et nad rahul oleksid. Ka lihtsad mängud, nagu näiteks lauamängud, pakuvad lõbusat ajaviidet, pealegi pole nende puhul tarvis täiskasvanu abi või pidevat järelevalvet.

Hea mõte on rajada peo ajaks mängunurk, kus on erinevaid mänge, meisterdamisvahendeid ja mänguasju, sest siis saavad lapsed osa aega ka isekeskis veeta. Väiksemad tuleks hoida vanemate läheduses, pakkudes neile tegevust liivakastis või värvimisraamatutega. Mõistlik on toita lapsed ära peo alguses, täiskasvanud võiksid süüa alles pärast neid.