Miks me tegelikult halloween´i tähistame? Mis kuupäev on tegelikult see õige ja kuidas erineb halloween pühakutepäevast?

Halloween

Täna seostame halloween´i maskeeritud inimeste, hirmsate nägudega kõrvitsate, kommide ja õudusega. Kuid kust need traditsioonid algselt pärit on?

Halloween tuli USAsse Iiri sisserändajatega 19. sajandil. Algselt oli halloween keldi püha, millega tähistati uut aastat – seega tähistatakse seda alati 31. oktoobril. Keldid uskusid, et surnud tõusid oma haudadest elavaid hirmutama. Seetõttu panid nad endale ette hirmuäratavad maskid ja kasutasid muid maskeeringuid, et peletada kummitusi ja panna neid uskuma, et isegi elavad keldid olid surnud.

Kuid kuna tegemist oli ka vana aastaga hüvastijätmise ja uue aasta tervitamisega, sai ka halloween´ist pidulik õhtu.  Nimetus halloween tuleneb fraasist „All Hallows’ Eve“ – kõigi pühakute päeva eelõhtu.

Eestis hakati halloween´ile rohkem tähelepanu pöörama 1990ndate alguses ja seetõttu on see meie jaoks üsna uus püha.

Kõigi pühakute päeva eelõhtu

Halloween’i nime sellist tähendust arvestades ei pruugi see sugugi olla imelik, et halloween´i on lihtne segi ajada kristliku püha pühakutepäevaga, kuid tegelikult pole neil üksteisega midagi pistmist. Pühakutepäev langeb alati 31. oktoobri ja 6. novembri vahelisele esimesele laupäevale ning seda tähistatakse märtrite ja pühakute auks.